بهترين، آن كسى است كه درد كشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم يگانه و صميمى باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافيگرى خودش نباشد. (مقام معظم رهبری)
پست الکترونیکصفحه ی نخست

چهارشنبه, 12 بهمن 1401
حمایت از نخبگان و کارآفرینان عامل توسعه پایدار کشور است مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه, 15 بهمن 1394 ساعت 16:50

عضوشورای مرکزی مجمع عالی نخبگان استان مازندران در خصوص ضرورت توجه به نقش نخبگان در پیشرفت منطقه ‌ای و کشور گفت:نخبگان و سرآمدان به عنوان سرمایه‌ها و گنجینه‌های جامعه، مهمترین نقش را در توسعه پایدار کشور دارند .

 

به گزارش خبرگزاری موج،یوسفعلی جوانی قادیکلایی با بیان اینکه توسعه استان بدون در نظر گرفتن اثربخشی و مشارکت نخبگان مازندران امکان پذیر نیست،پیرامون لزوم توجه به توسعه‌ پایدار افزود: اقتصاد پایدار مستلزم توجه به پیشرفت علم،دانش،فناوری و کارآفرینی است که نخبگان و سرآمدان علمی،پژوهشی و کارآفرینی مهمترین عناصر در این فرآیند هستند به همین دلیل هرگونه حمایت از نخبگان، سرآمدان و کارآفرینان منجر به توسعه پایدار، علمی و باثبات می شود.

وی با تاکید بر اینکه عدم آگاهی برخی مسئولین از وجود نخبگان در هر بخشی باعث فرار مغزها خواهد شد تصریح کرد:با برگزاری نشست ها و برنامه ریزی می توانیم ضمن شناسایی نخبگان محلی در جهت جذب نخبگان و حل مشکل اشتغال گامی هایی برداریم.

عضوشورای مرکزی مجمع عالی نخبگان استان مازندران با اشاره به اینکه هر سال بین 800 هزار تا یک ‌میلیون جوان به بازار کار اضافه می‌شوند،افزود:از سوی دیگر متأسفانه میزان بیکاری در قشر تحصیلکرده به‌ مراتب بیشتر است .

وی با اشاره به استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود استان، تصریح کرد: با استفاده از نیروی انسانی مجرب، کارآفرینی، تولید و سرمایه‌گذاری مناسب شاهد جلوگیری از بروز حوادث اجتماعی و رفع بیکاری در استان باشیم.

جوانی قادیکلایی با تأکید بر اینکه توسعه اتفاقی نیست، افزود: اقتصاد ما نمی‎تواند حرکت کند زیرا جدای از مشکلات فراوان در زمینه‎های فرهنگی، از علم فاصله گرفته‏ایم و می‏خواهیم با احساس عمل کنیم.

رییس مجمع عالی نخبگان شهرستان قائم شهر با مروری بر بیانات رهبری در زمینه توسعه اقتصادی، خاطرنشان کرد: برای توسعه‌یافتگی باید مراحلی طی شود در غیر این صورت توسعه نابارور می‎شود، حتی اگر کشور ما تحریم نمی‎شد، باز هم ظرف 10 سال آینده به همین نقطه می‌رسیدیم زیرا تناسب را در توسعه رعایت نکرده‏ایم و از سال 85 همین تناسب نابارور نیز بر هم خورد و اکنون به جراحی بزرگی در اقتصاد نیاز داریم.

وی نقش دولت را در توسعه غیرقابل انکار دانست و عنوان کرد: با مداخله دولت توسعه اتفاق می‎افتد اما دولت در اجرا ورود نمی‎کند بلکه باید برای توسعه برنامه‎ریزی کند و اقدامات اجرایی را به بخش خصوصی واگذار کند، در کشور با فقر اراده برای توسعه و فهم ملزومات آن مواجه هستیم، توسعه را مبتنی بر شانس می‎دانیم و از طرف دیگر اراده‎ای هم برای آن وجود ندارد؛ باید اشتباهات گذشته را بررسی و سپس راه‎حل ارائه کرد.

جوانی قادیکلایی یکی ازعوامل موثر در توسعه اقتصادی را گردشگری عنوان و بیان کرد: امروز در جهان این صنعت رشد قابل توجهی داشته ولی منطقه قائمشهر،سوادکوه و جویبار با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد نتوانسته در این زمینه موفقیت مطلوبی داشته باشد.

عضوشورای مرکزی مجمع عالی نخبگان استان مازندران افزود : بدون اینکه ریالی برای جذب گردشگر هزینه کنیم ، میلیون ها مسافر وارد مازندران می شوند که باید برای استفاده از این ظرفیت برنامه مشخصی داشته باشیم.

جوانی قادیکلایی در ادامه بااشاره به اینکه قائمشهر، سوادکوه ، جویبار و سیمرغ از نظر گردشگری از مناطق بکر و نمونه در کشور است،گفت:امروزه صنعت گردشگری پس از صنایع نفت و اتومبیل سازی به سومین صنعت درآمدزا تبدیل شده است و نقش بسیار مهمی در اشتغال­زایی و درآمدزایی کشورها ایفا می کند.

وی گفت: از آنجا که این صنعت به سرمایه گذاری سنگین اولیه نیاز ندارد، بنابراین با توجه بیشتر به آن می توان چرخ اقتصادی منطقه را به خوبی به گردش در آورد،چه اینکه از لحاظ اقتصادی سبب ایجاد اشتغال، کاهش بیکاری و افزایش درآمد می شود.

جوانی قادیکلایی بااشاره به اینکه 19 منطقه نمونه گردشگری در قائمشهر، سوادکوه ، جویبار و سیمرغ وجود دارد،افزود: توسعه گردشگری در این مناطق باعث تاثیر اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و زیست محیطی متفاوتی می شود.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید